שאלות ותשובות

כאשר אנו בוחרים בגדים בחנות, עומדים בפנינו אין ספור אפשרויות של מרקמים, צבעים, עיצובים וחומרי גלם לנגד עייננו. בחירה בבד כותנה כחומר גלם הינה אחת הבחירות הפופלריות, הטובות והנעימות ביותר למטרות לבוש משחר ההיסטוריה ומאז גילויו של סיב צמחי וטבעי ניתן לומר שהתאהבנו בכותנה, ובצדק.

לכותנה מספר מאפיינים אשר הופכים אותה למושלמת ללבישה כאשר החשובים ביותר לדעתנו כאן ב- Sirette היא עצם היות הבד רך, נעים, קל, גמיש ונושם, שילוב תכונות ההופכות את חוויות לבישת הכותנה לחוויה כיפית ואוורירית. ביחד עם הקלילות והרוך שלו, בד הכותנה הינו גם בד עמיד וחזק מאוד אשר מסוגל לעבור מחזורים רבים של ייבוש שטיפה וייבוש, הוא מבדד היטב חום בחורף ונושם מספיק בשביל שיהיה נעים ללבישה בקיץ. אלרגיות לכותנה הינם דבר נדיר במיוחד ולכן בד זה נחשב להיפו-אלרגני.

לצד היתרונות הרבים של כותנה קיימות לה גם חסרונות רבים, גידול כותנה בדרך הקונבנציונלית דורש כמויות עצומות של חומרי הדברה אשר יכולים להגיע למוצר הסופי אותו אנו לובשים ולסכן את בריאותנו, שימוש מוגזם זה בחומרים רעילים על מנת להגדיל את התפוקה והרווח משדה מסוים, מרעיל גם את הסביבה ומפר איזונים אקולוגים רבים בסביבה הטבעית. 

כאשר אנו לובשים כותנה אורגנית עם הסימון של GOTS אנו יודעים בוודאות כי לא הותר שימוש של חומרי הדברה כימים בגידול הכותנה! חוסר שימוש בחומרי הדברה ומדשנים כימים הוא אחד מסימני ההיכר של מטודת החקלאות האורגנית ואיסור זה בא להגן עלינו כצרכנים ועל כדור הארץ משימוש מופרז, מיותר ומסוכן בחומרים רעילים.

סימן היכר נוסף של חקלאות אורגנית הוא הטיפול והטיפוח ארוך הטווח של החקלאים באדמה ובסביבה שלה, ניתן להסתכל על ההבדלים בין המטודות השונות של החקלאות כך- בעוד שחקלאות קונבנציונלית עובדת נגד הטבע חקלאות אורגנית עובדת עם הטבע.

חקלאות אורגנית היא מטודה חקלאית אשר תופסת תאוצה בכל העולם וככל שהדרישה למוצרים שלה תגדל ככה גם כמות החקלאים העוסקים בה. אז הצטרפו עלינו בSirette  ותתמכו בחקלאות אורגנית.

רוצים ללמוד עוד על חקלאות אורגנית? הקליקו כאן למאמר המלא שלנו בנושא

מעבר לגידול הכותנה כגידול חקלאי, בד הכותנה עובר עיבודים רבים נוספים על מנת לתת לו את תכונותיו הסופיות, אחד התהליכים בהם מעורבים מספר הכימיקלים הגדול והמגוון ביותר הוא תהליך הצביעה: קינולין, ביספנולים, בנזותיאזולים ובנזוטריאזולים, פתלטים צבעני אזו ועוד רבים אחרים הם רשימה חלקית של הכימיקלים המשומשים בתהליכי הצביעה בתעשיית הטקסטיל, חומרים ההוכחו כמסוכנים ובעלי השפעות בריאותיות הרסניות לטווח הקצר ולטווח הארוך על בריאותם של מבוגרים וילדים בפרט (לקריאה נוספת ומקיפה ניתן לגשת למאמר המפורסם כאן באתר).

כאשר אנו לובשים בגדים העשויים מכותנה אורגנית ללא צבעים אנחנו מבטיחים את הרחקתם של חומרים מסוכנים אלו מהעור של ילדנו ומהגוף שלהם.

תינוקות שונים מאיתנו וזה לא סוד, למלאכים הקטנים שלנו פשוט יש גוף אחר (או פחות בשל) משלנו. עור של תינוק שונה מהעור שלנו, חלק גדול משוני זה הוא אחוזי הלחות הגבוהים שיש לו כחודש לאחר הלידה, עובדה אשר ביחד עם מדדים פיזיולוגים אחרים הופכים את עור התינוק לחדיר ופגיע יותר מעורם של מבוגרים בכל הנוגע לכניסה עורית של כימיקלים ומזיקים שונים.

בנוסף לחדירות הקלה יחסית של עור התינוק, מערכות רבות בגופם של תינוקות עדיין לא בשלות, למצב התפתחותי עדין זה שתי השפעות עיקריות:

  1. ישנם מפגעים חיצונים איתם גופם של תינוקות לא יודע להתמודד משום שהיכולת עדיין לא התפתחה בגופו
  2. ההתפתחות עצמה היא תהליך עדין ומתוזמן היטב אשר דורש דיוק רב של מערכות שונות בגוף. חשיפה לכימיקלים מסוכנים בזמן שלב התפתחותי עדין זה היא בעלת השפעות נרחבות יותר על גוף התינוק ויכולה לתת את אותותיה בשלבים מאוחרים יותר של חייו

דבר נוסף התורם לפגיעותם ורגישותם של תינוקות בכל הנוגע לחומרים הנספגים דרך העור הוא העובדה שיחסית לגודלם הקטן יש להם הרבה עור מה שמגדיל את החשיפה העורית שלהם ביחס למשקל גופם.

הילדים שלנו הם הדבר הכי חשוב לנו ואנחנו עושים הכל בשביל לשמור עלייהם ולתת להם את ההזדמנות הטובה ביותר לחיות חיים מאושרים ובריאים. אין סיבה שלא ניתן להם גם את פרטי הלבוש הטובים והבריאים ביותר.

-לקריאה מעמיקה יותר על ספיגה עורית, העור שלנו, ההבדלים בינו לבין עור תינוקנו ועוד על בריאות ילדים ותינוקות ניתן לקרוא את המאמר המלא של Sirette המפורסם כאן באתר.

Sirette מתחייבים להשתמש אך ורק בחומרים טבעים ואורגנים, אנו מתחייבים כי הבגדים שלנו הם רכים ונעימים, נוחים וקלים, עמידים ויפים וכל זאת ללא שימוש בשום כימיקל העשוי להזיק לבריאותנו או לסביבה כגון חומרי הדברה, חומרי חמצון, צבענים רעילים, נוגדי בעירה ונוגדי קמטים. הכותנה המשומשת בבגדים שלנו היא כותנה אורגנית בעלת סרטיפיקציית GOTS שהיא הסרטיפיקציה המקיפה, האמינה והמחמירה ביותר בעולם גדל זה של בגדים ברי קיימא מכותנה אורגנית.

אצלנו ב- Siretteמאמינים בשיווין מגדרי ושלילדות וילדים שלנו יש את הזכות להיות ולחוות את חייהם כראות עיניהם, הבגדים שלנו הם בגדי יוניסקס (UniSex) אשר מתאימים גם לבנים וגם לבנות והם בעלי גוונים חמים ונעימים. הבגדים של Sirette הם Timeless, מתאימים לכל תינוק או תינוקת בכל מקום ובכל זמן. 

בנוסף לכך שהבגדים שלנו הם נוחים ובריאים. הבגדים שלנו הם מאה אחוז ניתנים למחזור מה שמוביל אותנו לשאלה הבאה…

הפעוטות שלנו גדלים מהר ואיתם גם המלתחה שלהם, מה שיכול ליצור מצב של בזבזנות צרכנית המובילה לפגיעה מיותרת בכדור הארץ (וגם בכיסים שלנו). כחלק מתפיסת ה"פחות שווה יותר", אנחנו מעודדים את הלקוחות שלנו להפחית את הצריכה שלהם ושל חבריהם על מנת ליצור עולם טוב יותר.

אנו דוגלים במחזור הבגדים שכבר אינם משומשים ומעודדים את הקהל שלנו למחזר- כל בגד שלנו שיוחזר אלינו יזכה את המחזיר ב-15% הנחה (קוד קופון) לקניה חוזרת אותו הוא יכול לנצל בעצמו או לתת כמתנה למי שייבחר. הבגדים המוחזרים יינתנו בתרומה לאלו הזקוקים להם ושאינם יכולים לרוכשם

הבגדים של Sirette מושלמים למחזור משום שהם עשויים מ100% חומרים טבעיים. בגדים אחרים אשר מכילים חומרים סינתטיים כגון פוליאסטר או בדים סינטטיים אחרים אינם יכולים לעבור תהליך של מחזור

בשנים האחרונות השוק של מוצרי ביגוד וגם מוצרי מזון המיוצרים במטודת החקלאות האורגנית הם בעלייה מתמדת, צרכנים מבינים כי לאיכות של הדברים אותם הם אוכלים ולובשים יש חשיבות מוכרעת על בריאותם. הבעיה היא שבתור צרכנים קשה לנו לפעמים להבדיל בין תוצרי חקלאות קונבנציונלית וחקלאות אורגנית שהרי רובם של החומרים הרעילים הנשארים במזון והביגוד שלנו הוא בעל קושי לזיהוי ללא מעבדה מתאימה.

לשם כך פותחו סרטיפיקציות (חותמות תקנים) שונות המלוות את ההליך החקלאי ומפקחות כי אכן כל הדרישות אשר חשובות על מנת להגדרתו של גידול כגידול אורגני מתקיימות. כחלק מהדרישות לקבלת סרטיפיקציה נמצאות חוסר שימוש במדשנים כימים, חוסר שימוש בחומרי הדברה כימים ועוד רבים אחרים אשר תלויים בסרטיפיקציה עצמה אך בעלות מכנה משותף.

כאשר אנו מוצאים על הבגדים שלנו את אחת מהסרטיפיקציות הבאות אנו יכולים לדעת על הדרך בה יוצר הבגד ואחוז הכותנה האורגנית הנמצאת בו.

רוצים ללמוד עוד על משמעות כל סרטיפיקציה וההבדלים ביניהן? היכנסו כאן למאמר שלנו המסכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא

G.O.T.S הוא ראשי תיבות של Global Organic Textile Standard או בעברית תקן טקסטיל אורגני גלובלי.

GOTS  היא הסרטיפיקציה המקיפה והמומלצת ביותר בכל הקשור לנושא כותנה אורגנית. ארגון המפוקח על ידי צד שלישי בכל שלבי הגידול והייצור של הכותנה אותה הוא מסמן. כלומר, כאשר אנו רואים את התווית של GOTS אנחנו לא רק יודעים שהכותנה בפריט הלבוש היא אורגנית אלא גם ששאר שלביי התהליך הקשורים לגימור, צביעה, תפירה והובלה גם עמדו בסטנדרטים מחמירים ונעקפו על ידי הארגון.

סטנדרטים אלא כוללים חוסר שימוש בחומרי הדברה ומדשנים כימיים, חוסר שימוש בכימיקלים רעילים מכל סוג בתהליך גימור הבד כגון פורמלדהיד צבענים רעילים, מתכות כבדות ועוד, נהלים של שמירה על הסביבה בכל תהליך הייצור, נהלים של שמירת צדק חברתי והבטחת פרנסה הוגנת לכל הפועלים הלוקחים חלק מתהליך הייצור, חוסר בעבודת ילדים ועוד רבים אחרים.

כאשר אנו רואים את התווית של GOTS על הבגדים אותם אנו קונים, נוכל לומר בוודאות ובביטחון כי אנו עושים את הקנייה המוסרית מבחינה בריאותית סביבתית וחברתית. 

רוצים ללמוד על GOTS ועל המשמעות של תקן זה? היכנסו עכשיו למאמר אשר מסביר לכם בהרחבה על משמעות הסרטיפיקציה

דילוג לתוכן